A kékfejű arát ismerhetjük hegyi araként is. Közepes méretű (40-41cm hosszú), a súlya 207-294gr között van. A többi törpeara fajra jellemzően nekik is zöld az alapszínük, fejüket kék toll fedi. Többi arával ellentétben a kékfejű aráknak szürke arcbőrük van. A csőrük fiatal korukban fekete, majd ahogy idősödnek szaru színű lesz és csak a töve marad fekete. Kelet-Peruban, Bolívia északnyugati részén és Brazília nyugati területein található meg a vadonban. Kedvelik a vizes élőhelyeket, gyakran láthatóak folyók mellett, mocsaras területeken. Párokban, olykor kisebb csapatokba verődve keresnek táplálékot. CITES I függelékbe tartozó faj!
Mindhárom Primolius nemzetségbe tartozó faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján. A Primolius couloni 2021-es felmérés alapján a csökkenő egyedszáma miatt "sebezhető" státuszt kapott. Primolius maracana vörös listán 2016-ban "mérsékelten fenyegetett" helyzetben van a jelenleg is csökkenő egyedszáma miatt. A Primolius auricollis 2024-ben a növekvő populáció méret által a "nem fenyegetett" státuszba került.
Primolius nemzetségben a legritkább faj. Élőhelyén a természetes viselkedéséről és a szaporodási szokásairól kevés adat áll rendelkezésre. A vadonélő papagájok egyedszáma drasztikusan lecsökkent az élőhelyvesztés, a vadászat és az illegális kereskedelem miatt. A faj gyakran megtalálható a brazíliai piacokon, mivel ritkasága miatt értékes és nagy rá a kereslet. A faj szaporodási aránya nagyon alacsony, és a folyamatos illegális befogások miatt komoly veszélyt jelent a faj túlélésre. A kékfejű ara megóvása érdekében különböző természetvédelmi szervezetek működnek, amelyek célja az élőhelyek védelme és a populáció fenntartása. A sikeres tenyésztési programoknak köszönhetően remélhetőleg stabilizálódik az egyedszámuk a jövőben.