HappyBirds.hu
Fejléc

Papagájok elhelyezése – saját megoldásaink, röpdék és madárházak bemutatása

2017 tavaszán elkezdtem egy madárház építését, kimondottan nagyobb madarak részére. Ebben az épületben öt benti röpdéhez öt kültéri kifutó csatlakozik. Négy egyforma, és egy nagyobb, ami megfelel arák, valamint kakaduk tartásánál előírt állatkerti minimumnak is (4m x 2m alapterület, 3m magas kinti, és 12m3 benti rész). A világítás teljesen automatizált, 3 lépésben egyre sötétebb lesz, majd estétől reggelig egy halvány fény van. Téli etetésnél nagyon jó, amikor délután már sötét van kint, de a madaraknál még 2-3 óra világosság, amely fokozatosan imitálja a naplementét. A megfelelő hőmérsékletet a téli időszakban kerámia izzók biztosítják. A másik épületben központi fűtés van, az érzékenyebb madarak ott telelnek.

A kisebb madarak télen egy fűtött téglaépületben vannak, ahol két 175cm széles, 115cm mély, és 200cm magas röpde van. Ezzel merőlegesen van egy másik 200cm magas, 90cm mély, és 140cm széles röpde.

Továbbá van még egy három részes szekrény kalitka, ahol egy rész 100cm széles és 50cm magas, illetve 50cm mély. A könnyebb takarítás érdekében ez kihúzható tálcákkal rendelkezik.

Nyáron kint vannak a madarak a kertben. Itt egy védőfolyósóval ellátott röpdesor található, ahol a madarak etetése a folyosóról történik. A voliereknek több mint a fele fedett. Így a papagájok esőben meg tudnak fürödni, amennyiben hűsölni szeretnének, ellenkező esetben a volier belső fele nyújt menedéket. A volierek 2m hosszúak, 2m magasak, és 80cm szélesek.

A voliereket körbe ültettem bambusszal, és magasra növő növényekkel. Zártabbá és védettebbé teszik a papagájok helyét, illetve a belógó leveleket, terméseket kedvükre fogyaszthatják a papagájok.

Későbbi terveim között szerepel olyan volierek kialakítása, ahol a leválasztott, és a költési időszakon kívüli madarak minél kényelmesebben, és természet közelibben érezhetik magukat.

A papagájok védelme a kártevők ellen

Sajnos sokan nem fordítanak elegendő figyelmet erre a problémára.. Régebbi fórumokon és szakirodalmakban olvashattuk, hogy készítsünk legalább 60 cm mély alapot, hogy ne tudjon a róka sem aláásni a voliereknek. Bár róka ritka vendégnek számít, nem miatta kell elsősorban aggódni. Leggyakrabban például a volierek között elsétáló macska jelenthet veszélyt a papagájokra. Még akkor is ha szeretné bántani a madarakat, a puszta jelenlétével is nagy riadalmat tud okozni. Este egy kíváncsibb macska felmászhat a ketrecekre, mivel sötét van, a madarak félelmükben ide-oda repkedve és összetörik magukat. Éjszaka a rácson alvó madarak ugyancsak veszélyben vannak, mivel a lábukat kívülről elérhetik az olyan kártevők is, mint pl. a patkány vagy a nyest.

Kerti volierek alapját fémhálóval fedtük le a patkányok távoltartása miatt.

Mi első körben az említett három nemkívánt "vendégünk" elleni alakítottunk ki védelmet. Patkány nagy kiterjedésű járatrendszert tud ásni a föld alatt, ami ellen a mély alapozás se mindig nyújt biztos védelmet. Mire észrevesszük, hogy egy patkány járattal van dolgunk általában már elkéstünk a védekezéssel. Ezt megelőzve a volierek alját pontheggesztett hálóval fedtük le, amire homokot terítettünk. A teljes alap lebetonozása nem volt opció, mivel szeretnénk minél természetesebb környezetet biztosítani a papagájok részére.

Villanypásztor kialakítása a kerti voliereken.

A rácson alvó madarak védelmére több megoldás is létezik. Vannak, akik dupla rácsot helyeznek a volierek külső oldalaira. A mi célunk az volt, hogy a rácson egyáltalán ne tudjanak felmászni a ragadozók. A volierek alsó felén villanypásztort vezettünk végig ügyelve, hogy a madarak belülről ne érjék el. A vezetőszál teljesen fém huzalból készült, ezáltal alig észrevehető. Külön pozitív tapasztalat a működését illetően, ha egyszer találkozott vele a macska, vagy nyest utána már kerülni fogja azt a helyet. Kint tartott madarak esetében ajánlom mindenkinek ezt a megoldást. Azért mert nappal nem látunk patkányt, attól függetlenül éjjel veszélyt jelenthetnek állatainkra.

A kiszóródó takarmány által megjelenő egerek ellen élve fogó csapdát használunk. Ez talán a leghumánusabb és vannak olyan kialakításúak, amivel egyszerre több egeret is meg lehet fogni.

Egyszer ragadozómadarakhoz is volt szerencsénk, igaz azok csak a kistestű papagájokat szemelték ki maguknak. Azóta a volierek közötti fák megnőttek, így elég nagy takarást biztosítanak a ketreceknek, így már évek óta nem láttunk papagájokra lecsapó vércsét vagy karvalyt szerencsére.

Megosztás Facebookon